Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jaki jest typowy Wenezuelczyk, jakie zwyczaje i obyczaje panują w Wenezueli, jakie najważniejsze święta i uroczystości obchodzone są nie tylko na Margaricie ale w całej Wenezueli? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym roździale.

 

Jaki jest typowy Wenezuelczyk

 

Wenezuelczycy

 

Wenezuelczycy są narodem pełnym naturalnego ciepła. Bardzo otwarci na nowe kontakty, uwielbiają towarzystwo obcokrajowców. W obecności obywateli obcych krajów czują się, jakby przekraczali granice własnego kraju. Są przy tym bardzo ciekawscy. Interesuje ich niemalże wszystko. Uwielbiają doradzać w każdych sytuacjach, nawet tych bardzo prywatnych. Są niezwykle spontaniczni, co wyrażają nie tylko w słowach, ale i czynach. Nie muszą planować niczego z wyprzedzeniem. Szczególnie Margariteńczycy są bardzo wyluzowani i wszystko robią ze spokojem. Z tego wiąże się zapewne cecha typowego braku punktualności, występującego najczęściej podczas prywatnych spotkań. Z reguły nie interesuje ich za bardzo kalendarz i zegarek. Często można usłyszeć określenie "mańana" co dosłownie znaczy jutro. Wszystko można zrobić jutro.

fiesta

 

Wenezuelczycy uwielbiają dyskutować na przeróżne tematy. Gestykulują przy tym ramionami, ich twarze są pełne wyrazu, podniesiony głos rozmówców często sprawia wrażenie kłótni, jednakże jest to aktywna wymiana zdań. Właściwie każdy temat na rozmowę jest dobry. Mieszkańcy tego pięknego kraju są bardzo wierzący co można zauważyć zwłaszcza na Margaricie. Szczególnym kultem darzą patronkę wyspy Virgin El Valle. Za każdym razem kiedy mijają figurkę żegnają się i modlą.

Naród Wenezueli charakteryzuje się zamiłowaniem do dobrego jedzenia, picia i zabawy. Uwielbiają spędzać czas w towarzystwie innych. Niewiele im potrzeba żeby się radować, zaś rytm i taniec mają w genach.

 

Wenezuelskie Zwyczaje

 

Wenezuelczycy w parku

 

O pięknie Wenezueli świadczy nie tylko natura, fantastyczni ludzie, pogoda, ale również wenezuelskie zwyczaje. Jest ich całe mnóstwo i właśnie one sprawiają, że Wenezuela jest krajem bardzo oryginalnym.

Kiedy spotykasz Wenezuelczyka, ten nie omieszka powiedzieć ci dobrego słowa, pomóc w czymkolwiek (chociażby moje częste problemy z samochodem zawsze kończyły się pomocą nieznajomych). Nawet osoby których dobrze nie znasz potrafią poklepać Cię po plecach, wyściskać, zwrócić się do Ciebie Mi Amor.

Wenezuelczycy używają podwójnych imion i podwójnych nazwisk. Podejrzewam, że ma to na celu precyzyjnie scharakteryzować określoną osobę (inna sprawa to dziedziczenie imion przekazywanych z ojca na syna). Juan Carlos Lopez de Rodriguez, Julio Miguel Hernadez Mendoza to tylko niektóre przykłady, jakie można spotkać na ulicy. Kiedy jesteśmy w jednym z autobusów, możemy nie usłyszeć własnych myśli, a to za sprawą głośnej muzyki. Z reguły jest ona znana dość sporej liczbie ludzi, którzy często wyśpiewują wspólnie melodie.

Venezuelan Youth Orchestra

 

W Wenezueli obchodzi się urodziny. Najczęściej huczne, w towarzystwie rodziny i znajomych, rzadko kończą się przed świtem. Często nikogo nie obchodzi cisza nocna. Na tego typu imprezach nie brakuje atrakcji, zaś uczestnicy imprezy zrobią wszystko ażebyś się nie nudził. Z reguły przed północą (albo o północy) rozpoczyna się godzina szaleństwa. Podobny zwyczaj ma miejsce w noc wigilii Bożego Narodzenia, kiedy to do północy Wenezuelczycy spędzają czas wspólnie z rodziną, po czym o północy świętują narodzenie Chrystusa wychodząc na ulicę, bawiąc się ze znajomymi, sąsiadami. Impreza wigilijna rzecz jasna trwa do rana. Również powitanie Nowego Roku wygląda podobnie. Do północy spędzamy czas w gronie najbliższej rodziny, ażeby już w Nowym Roku wziąć udział w wielkiej imprezie, organizowanej przez całą lokalną społeczność. Sąsiedzi, znajomi, rodzina odwiedzają się wzajemnie, wychodząc na ulicę. Są życzenia, jest muzyka, taniec i zabawa, ożywione rozmowy i radość. Jeżeli jesteś młody i nie udało ci się wytrzymać do samego końca, to oznaka tego, że być może zobaczysz w lustrze psikusa w postaci pomalowanej twarzy.

Pozostając przy imprezach, bardzo popularne są wielkie, wystawne uroczystości organizowane w momencie, kiedy osoba płci pięknej kończy 15 lat. Jest to symboliczny czas, w którym dziewczyna zamienia się w kobietę. Oprócz tego tak jak i u nas obchodzi się osiemnastki. W związku z tym świętem często bogaci rodzice, prezentują córką operację plastyczną u chirurga plastycznego.

Kiedy ktoś umiera, z reguły rodzina zmarłego nie pozostaje sama. Pojawiają się znajomi, sąsiedzi, którzy wspólnie wspominają życie zmarłego, wspólnie modlą się wtedy w jego intencji.

Wenezuela posiada pewne zwroty, wyrażenia których nie posiada inne państwo hiszpańsko języczne (patrz Język Margarity) jak np. que ladilla, chevre, panito. Istnieje tutaj tendencja używania zdrobnień jak np. chiquito, cafesito, pequenito, itp.

I kiedy dzień wolny nadejdzie, nie zdziw się jak do twych drzwi zapuka niezapowiedziany gość w postaci twojego dobrego znajomego, czy najbliższego członka rodziny.

 

Festividades, czyli święta i uroczystości

 

procesja

 

Przedstawiam Wam prawie wszystkie święta, jakie obchodzone są na Margaricie. W większości przypadków uroczystości dotyczą określonych miejscowości i związane są z ich patronem. Z reguły nikt wtedy nie pracuje, zaś na ulicach czy prywatnych posesjach, można zobaczyć świętujących Wenezuelczyków. Dzięki otwartości i nastawieniu lokalnej ludności, bez problemów można dołączyć do fiesty. Miło spędzony czas przy muzyce, tańcach i rumie kończy się często o wschodzie słońca. Typowe święta dla Margarity uzupełniłem o te mające charakter krajowy - ot tak dla kompletu.

 

 

Data                         Nazwa                         Miejsce
01.I   Nowy Rok   Wenezuela
03.I   Juan Evangelista   Juangriego
06.I   Św. Trzech Króli   Wenezuela
10.I. Chrzest Pana Guacuco
15.I. Dzień Nauczyciela2 Wenezuela
20.I. Św. Sebastiana Tacarigua, San Sebastián
II - III Karnawał*3 Wenezuela
02.II. Dzień Rewolucji*4 Wenezuela
12.II. Dzień Młodzieży5 Wenezuela
19.III. Św. Józefa (José) Paraguachí
26.III. Założenie miasta Porlamar Porlamar
IV Wielkanoc* Wenezuela
19.IV Pierwszy krok do niepodległości* Wenezuela
19.IV Błogosławiony Pedro González Pedro González
01.V. Dzień Pracy* Wenezuela
03.V. Chrystusa Dobrej Podróży Porlamar
04.V. Ruchu Niepodległościowego Isla Margarita
04.V. Matki Boskiej Fatimskiej Los Chacos, La Arboleda,Los Bagres
15.V. Świętego Izydora Oracza Tacarigua
V Świętego Ślimaka Juangriego
06.VI. Najświętszego Serca Jezusowego Tacarigua
24.VI. Św. Jana Chrzciciela San Juan
24.VI. Rocznica Bitwy pod Carabobo* Wenezuela
29.VI. Świętego Piotra Apostoła San Pedro de Coche
05.VII. Dzień Niepodległości* Wenezuela
24.VII. Narodziny Simona Bolivara* Wenezuela
26.VII. Matki Boskiej z Santa Ana Santa Ana
31.VII. Upamiętnienie Bitwy pod Matasiete Isla Margarita
02.VIII. Matki Bożej Anielskiej Los Millanes
08.VIII. Upamiętnienie Bitwy Fort Juangriego
11.VIII. Matki Boskiej z La Asunción La Asunción
26,27.VIII. Tydzień Powietrza Playa el Agua
28.VIII. Św. Augustyna Manzanillo i El Espinal
08.IX. Dzień Virgin del Valle*6 Wenezuela
11.IX. Matki Boskiej z Coromoto La Isleta i San Francisco
24.IX. Matki Boskiej z Las Mercedes Punta de Piedras i Pampatar
07.X. Matki Boskiej z Rosario El Bichar i Isla de Coche
12.X. Matki Boskiej z Pilar Los Robles
12.X. Dzień Oporu Indian*7 Wenezuela
15.X. Santa Teresa od Jezusa Las Hernández
X. Św. Szymona Apostoła Punta de Piedras
01.XI. Wszystkich Świętych* Wenezuela
03.XI. Św. Marcina Chacachacare i La Otra Banda
17.XI. Św. Izabeli Municipio Arismendi
06.XII. Św. San Nicolás de Bari Porlamar
08.XII. Niepokolanego Poczęcia Juangriego
12.XII. Matki Boskiej z Guadalupe Robledal
25.XII. Boże Narodzenie*8 Wenezuela
27.XII Św. Jana Apostoła Juangriego
31.XII. Koniec Roku* Wenezuela


Legenda:

* dzień wolny od pracy

1 dzień w którym dzieci obdarowywane są podarkami

2 dzień wolny od pracy wyłącznie dla nauczycieli

3 na Margaricie karnawał przypada w marcu (poniedziałek i wtorek przed środą popielcową)

4 obchody 10-cio lecia rewolucji zapoczątkowanej przez Hugo Chaveza

5 dla upamiętnienia Bitwy La Victoria

6 jedno z najważniejszych świąt na wyspie. Tysiące Wenezuelczyków pielgrzymuje w tym dniu do El Valle na Margaricie.

7 wcześniej występował pod nazwą Dzień Kolumba

8 dla niektórych Wenezuelczyków święta zaczynają się już na początku grudnia
Czy wiesz że?


Mamador de Gallo - to określenie kogoś kto lubi żartować. Nawet w najgorszym przypadku, kiedy wszystko wali się na głowę, Wenezuelczycy żartują z sytuacji w jakie się znajdują - potrafią sprostać wyzwaniom z uśmiechem na twarzy.

* * * * *

Hiszpańskojęzyczne odpowiedniki imion

        
Imiona Żeńskie
         
Imiona Męskie
    
Inés Agnieszka Adán Adam
Catalina Katarzyna Alberto Albert
Dorotea Dorota Alejandro Aleksander
Isabel Elżbieta Andrés Andrzej
Emilia, Amelia Emilia Antonio Antoni
Juana Joanna, Janina Arturo Artur
Margarita Małgorzata Carlos Karol
Sofia Zofia Cristóbal Krzysztof
Domingo Dominik
Eduardo Edward
Jorge Jerzy
Gregorio Grzegorz
Enrique Henryk
Diego Jakub
Juan Jan
José Józef
Julio Juliusz
Lucas Łukasz
Marco Marek
Martín Marcin
Mateo Mateusz
Miguel Michał
Pablo Paweł
Pedro Piotr
Rafael Rafał
Ricardo Ryszard
Simón Szymon
Esteban Szczepan, Stefan
Vicente Wincenty
Vladimir Włodzimierz

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Niepodległość

...Wenezuela jako pierwsza hiszpańska kolonia wywalczyła swoją niepodległość spod hiszpańskiego panowania. Wielka w tym zasługa Margarity

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up