Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wenezuelska Służba Zdrowia

W tym rozdziale omówiona została wenezuelska służba zdrowia. To tutaj dowiemy się pod jaki numer zatelefonować, aby wezwać pomoc medyczną. Przeanalizujemy państwowy jak i prywatny dostęp do pomocy medycznej. Wymienimy zalety i wady obydwu systemów, które działają obok siebie równomiernie. Oprócz tego rozdział zawiera informacje o tym jak działają apteki. Na koniec wspomnimy o operacjach plastycznych, które wciąż popularne wśród Wenezuelczyków, przyciągają pacjentów z całego świata.

 

Numer Alarmowy

 

 171

 

To zupełnie darmowy, ogólnokrajowy numer alarmowy, pod który można zadzwonić z każdego telefonu. Po wybraniu powyższego numeru, operator przyjmuje wiadomość i przekierowuje rozmowę do odpowiednich służb.

W razie nagłego przypadku, pogotowie może zostać wezwane ze stanowisk policji drogowej (POLICIA TRANSITO) czy gwardii narodowej (GUARDIA NACIONAL) w całym kraju.

 

Publiczna służba zdrowia

 

Bario Adentro

 

Nie jest prawdą, że pomoc medyczną można uzyskać tylko w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Od 1998 służba zdrowia jest całkowicie darmowa, dostępna dla wszystkich, nawet dla cudzoziemców. Nie jest wymagane żadne zaświadczenie, ubezpieczenie, czy karta kredytowa.

Większość opinii znajdujących się w internecie i odnoszących się do publicznej służby zdrowia w Wenezueli jest negatywna. Zapewniam też, że większość z nich nie ma nic wspólnego z osobistym doświadczeniem poszkodowanych.

Wbrew przekonaniom, szpitale zwłaszcza te w stolicach stanów są całkowicie wyposażone. Większość z nich ma oddziały intensywnej terapii. Zaś wiedza i diagnoza doktorów jest jedną z najlepszych na świecie, chociażby z racji dużego zaangażowania Kubańczyków w Misji Zdrowotnej w Wenezueli.

oddział intensywnej terapii

 

Ocenę służby zdrowia mogę dokonać poprzez osobiste doświadczenia: z wizyty na pogotowiu w Caracas, która nie należała do najprzyjemniejszych z racji długiego oczekiwania i upału; wizyty w szpitalu w Juangriego (Margarita) na badania wstępne do pracy - tutaj również długi czas oczekiwania; odwiedzin w szpitalu Barrio Adentro w La Asuncion (Margarita)- wizyty u specjalisty pediatry oraz rodzinne wizyty w  Barrio Adentro w Santa Ana (Margarita), gdzie czas oczekiwania był niewielki i gdzie nie tylko uzyskaliśmy fachową pomoc, wszystkie niezbędne leki, ale też byliśmy miło przywitani (oczywiście bez żadnych paszportów, dokumentów, ubezpieczeń, itp).

POZYTYWY: ogólnokrajowa dostępność (w prawie każdej większej miejscowości), wysoka jakość świadczonych usług, darmowe niektóre leki w tym antybiotyki, nie wymagane dokumenty, ubezpieczenie, itp.

NEGATYWY: długi czas oczekiwania, w niektórych miejscach brak możliwości porozumienia się w innym języku aniżeli hiszpański,

Tutaj możecie przeczytać osobiste relacje z doświadczeń z państwową służbą zdrowia (niestety wersja angielska) Margarita Island Free Medical Care. A teraz służba zdrowia w liczbach:

 

Relacja wydatków na zdrowie do PKB w latach 1997 - 2010

wenezuelskie zdrowie

źródło: www.minci.gob.ve

Misją społeczną odpowiedzialną za służbę zdrowia jest Barrio Adentro. Obejmuje opiekę medyczną, profilaktykę, leczenie i rehabilitację. Misja ta zorganizowana jest w ramach 4 poziomów (I, II, III i IV). W ramach misji leczy się 82% populacji i to za zupełną darmochę.

 

Liczba konsultacji w ramach Misji Barrio Adentro

liczba konsultacji

źródło: www.minci.gob.ve

 

Prywatna służba zdrowia

 

prywatna klinika

 

Wenezuela w przeciwieństwie do Polski ma bardzo dobrze rozwiniętą prywatną służbę zdrowia. W każdym przypadku prywatne przychodnie czy szpitale świadczą usługi wysokiej jakości. Nic jednak za darmo. Za usługę medyczną trzeba zapłacić i to wcale nie mało. Z reguły wymagany jest bardzo wysoki depozyt lub karta kredytowa nawet w przypadku nagłych wypadków.

Ceny wizyt w prywatnych klinikach wahają się w przedziale od $50 do $200. Jeżeli chodzi o ceny za szpitalną dobę, to jest to przedział od $400 - $600 (za każde dodatkowe badania, operacje, trzeba dodatkowo zapłacić).

Ogólnokrajowy telefon na prywatne pogotowie ServiMedic Venezuela to:

 

0212 395 27 03

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

POZYTYWY: wysoka jakość świadczonych usług, wyposażenie na wysokim poziomie, bezproblemowa komunikacja w języku angielskim, bezproblemowa możliwość transportu chorego do Caracas czy innego dużego miasta w którym znajduje się prywatny szpital, brak kolejek,

NEGATYWY: wysoka cena,

Jedynym przypadkiem gdzie skorzystamy z darmowej, niepublicznej (wliczonej w cenę wycieczki) porady - pomocy doktora, jest wizyta w gabinecie doktora hotelowego. Doktorzy mają wyznaczone godziny, w których przyjmują pacjentów - gości hotelowych. Pojawiają się również na każde wezwanie. Szczegóły odnośnie lekarza hotelowego można uzyskać w recepcji hotelowej albo u agenta turystycznego.

Uwagi: Pamiętam tylko raz musieliśmy skorzystać z prywatnego szpitala. Pewnego dnia mój syn napił się wybielacza w połowie wymieszanego z wodą. Godzina 17:00, korki w Caracas olbrzymie, dzwonienie po karetkę, czy branie taksówki mijało się wtedy z celem. Udaliśmy się do najbliższego szpitala (prywatnego) znajdującego się kilka przecznic dalej. Dwugodzinna obserwacja i jedna kroplówka w przeliczeniu na polskie złotówki kosztowała nas wtedy (październik 2008) grubo ponad 1.000 złotych, no ale chodziło o zdrowie i w takich wypadkach pieniądze nie mają znaczenia.

 

Apteki

 

znak turno

 

W Wenezuelskich aptekach można kupić prawie wszystkie najważniejsze leki i ich polskie odpowiedniki. W aptekach uzyskamy fachową pomoc przy wyborze odpowiedniego medykamentu i prawie wszystkie leki możemy kupić bez recepty.

Apteki działają w prawie każdej miejscowości. W większych miastach, każda dzielnica ma przynajmniej jedną aptekę otwartą 24 godziny na dobę. Miejsca takie oznaczone są podświetlonym, czerwonym krzyżem (patrz zdjęcie). Apteki takie nazywają się Turno. Każda z aptek na drzwiach wywiesza informacje z nazwą i adresem apteki czynnej całodobowo (de turno - czyli na dyżurze).

Jeżeli macie problem z hiszpańskimi nazwami chorób - dolegliwościami czy nazwami lekarstw, a pomoc w tym temacie jest Wam niezbędna, najlepiej skontaktujcie się z ambasadą (patrz: Ważne telefony).

 

Chirurgia Plastyczna

 

Irene Saez

Chirurgia plastyczna w Wenezueli jest popularna jak nigdzie indziej na świecie. To właśnie Wenezuela należy do czołówki krajów, pod względem liczby operacji plastycznych na mieszkańca. To tutaj piętnastolatki otrzymują (w prezencie od rodziców) operację powiększania piersi, mężatki poprawiają sobie usta i pośladki, zaś matki dokonują operacji pochwy.

Upiększanie ciała jest widoczne niemalże wszędzie. Począwszy od telewizji, a skończywszy na plaży. Wystarczy porównać telenowelę meksykańską lub brazylijską z wenezuelską, ażeby przekonać się o skali zjawiska. Również popularne wenezuelskie Miss Świata i Miss Universum nie omieszkały skorzystać ze skalpela.

Nie na darmo Wenezuela jest jednym z najpopularniejszych miejsc, do których zjeżdżają pacjenci z całego świata. Kraj ten posiada profesjonalnych lekarzy, którzy aby zostać chirurgiem plastycznym, często muszą przejść szkolenia trwające 12 - 14 lat. Wszystkie kliniki i szpitale przeprowadzające zabiegi upiększające, posiadają najnowocześniejszy sprzęt i akredytację wenezuelskiego odpowiednika Ministerstwa Zdrowia.

Jednak jednym z najważniejszych czynników, dla których "fani skalpela" wybierają Wenezuelę jest cena. W porównaniu do Wielkiej Brytanii jest to często 1/3 ogólnej wartości ceny. W prawie każdym wypadku w cenę zabiegu wliczone jest zakwaterowanie, ubezpieczenie, wsparcie przed i po - operacyjne. Nic tylko modyfikować ciało.

 


Wenezolano nie ponosi odpowiedzialności za błędy lub braki informacji
wynikające ze zmian w wenezuelskim i polskim prawie.

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Strefa Wolnocłowa

...dla większości Wenezuelczyków, Margarita wydaje się być rajem zakupowym.

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up