Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Potencjalne zachorowania

W Wenezueli istnieje przeciętne ryzyko zachorowania na chorobę zakaźną. Najpoważniejszą chorobą tutaj mogącą wystąpić jest Malaria, Denga, Żółta Febra. Poza tym turyści przyjeżdżający z Europy mogą zachorować na dolegliwości takie jak rozwolnienie, bóle brzucha, oparzenia i udar słoneczny.

W tym rozdziale przedstawię bieżące zagrożenia chorobowe, wraz z ryzykiem zachorowania i lokalizacją na mapie. Oprócz tego króciutko opowiem o możliwych zagrożeniach chorobowych. Na koniec omówię aspekt zalecanych szczepień przed wyjazdem.

 

Mapa Zdrowia

 

Komunikaty zdrowotne wraz z mapą, powstają przy pomocy serwisu HealthMap, która zbiera informacje o zagrożeniach zdrowotnych z całego świata. Bezpośrednim źródłem informacji dla serwisu są nie tylko najważniejsze organizacje zdrowotne, ale również sprawdzone sygnały mieszkańców poszczególnych zakątków naszego globu.

www.healthmap.org - wystarczy wpisać  w wyszukiwarkę wyraz Venezuela, aby uzyskać komunikaty zdrowotne z Wenezueli.

 

Potencjalne choroby

 

Biegunka

rozwolnienie

 

Rozwolnienie to najpopularniejsza przypadłość jaka nas może spotkać w Wenezueli. Aby uniknąć przykrych niespodzianek najlepiej przestrzegać profilaktyki w odniesieniu do tego co pijemy i spożywamy (patrz rozdział: Woda i posiłki). Należy też pamiętać o myciu rąk zarówno przed przygotowywaniem jak i spożywaniem posiłków. Biegunka częściej powoduje dyskomfort, aniżeli poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Jeżeli już dopadnie nas biegunka, jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się jej, jest gotowany ryż zmieszany z jogurtem. Powyższy posiłek zjedzony trzykrotnie w ciągu dnia, powinien powstrzymać biegunkę. Dobrym sposobem zarówno na biegunkę jak i zaparcia jest herbata imbirowa. W wyjątkowych sytuacjach (np. w samolocie, autobusie) możemy zastosować lek: Immodium, ale nie należy przesadzać z jego użyciem. Zaleca się delikatny powrót do normalnej diety, bez słodyczy i dań smażonych.

 

Denga

Denga - to choroba wywołana przez wirusa, który przenoszony jest przez komary aktywne za dnia i pochodzące z rodziny aedes. Niczego nieświadome samice komarów żywiąc się krwią, zarażają człowieka wirusem. Z reguły komary mogą żyć z dengą przez całe swoje życie i od czasu do czasu zarażać człowieka. Oto bowiem homo sapiens jest głównym "sponsorem" - nosicielem wirusa.

denga

 

Objawy zarażenia dengą to przede wszystkim wysoka gorączka i silne bóle głowy (Apap nie pomoże). Innymi objawami mogą być wysypki, bóle gałek ocznych, pewne objawy febry no i różnego rodzaju powikłania krwotoczne. Denga pozostawiona bez żadnej pomocy medycznej może doprowadzić do śmierci. Wcześniej poprzedzona jest urazami szoku no i tzw. gorączką krwotoczną. Na szczęście lekarska pomoc w postaci zastrzyku, powoduje szybkie ustąpienie gorączki.

Denga jest o tyle niebezpieczna, że nie ma na nią określonego leczenia czy szczepionki. A najlepszym sposobem na jej uniknięcie jest profilaktyka przeciwko ukąszeniom komarów. 

Choroba bardzo popularna w tropikach, aczkolwiek w przeciwieństwie do innych regionów świata tutaj popularniejsza aniżeli malaria. Dengą w przeciwieństwie do Malarii można zarazić się na terenach miejskich i podmiejskich. Bowiem najlepszą wylęgarnią są miejsca z zastałą wodą: śmietniska, zbiorniki na deszczówkę, kałuże, itp.

 

Dur Brzuszny

Głównym powodem zachorowania na dur brzuszny jest spożywanie nieumytych warzyw i owoców, picie skażonej wody oraz kontakt z nieczystościami zawierającymi bakterie Salmonelli.

 

Malaria

malaria - mapa

 

Malaria to powracająca gorączka, która może nam towarzyszyć do końca życia. Choroba ta to nic innego jak pasożyt zamieszkujący jelito komara samicy widliszka - anopheles, którego aktywność notuje się o świcie i zmierzchu. Po ukąszeniu, pasożyt zadamawia się w ludzkiej wątrobie. Po tym przedostaje się do krwi powodując silną gorączkę trwającą od 10 - 14 dni. Malaria może doprowadzić nawet do śmierci. Najbardziej narażone na tą chorobę są dzieci i kobiety w ciąży.

Malaria jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób dlatego, że nie ma skutecznej metody walki z nią. Większość doktorów zapisuje specjalne tabletki, które więcej szkodzą aniżeli pomagają. To efekt tego, że firmy farmaceutyczne płacą lekarzom dość sporo za promocję czegoś, co może niekoniecznie ochroni przed malarią, ale może spowodować depresję, nudności, ataki paniki, problemy ze wzrokiem, halucynacje, itp. 

Najlepszym sposobem na walkę z malarią jest unikanie ukąszeń (patrz: profilaktyka).

Miejsce występowania: południowe tereny Stanu Amazonas i Bolivar. Na trasach turystycznych zagrożenie malarią jest prawie zerowe.

 

Udar Cieplny

Udar cieplny jest zagrożeniem dla życia. Temperatura ciała wzrasta, organizm wstrzymuje funkcję pocenia się, z reguły następuje utrata przytomności. Na udar cieplny jesteśmy podatni w klimacie gorącym z wilgotnością przekraczającą 75%.

 

Wścieklizna

Śmiertelna choroba zakaźna zwięrząt, którą można się zarazić poprzez ugryzienie. Szczepienie przeciwko wściekliźnie zaleca się wtedy, kiedy będziemy mieli kontakt ze zwierzętami.

 

Zapalenie Wątroby Typu A (Żółtaczka)

Zapalenie wątroby typu A

 

Zapalenie wątroby typu A to częsta choroba wśród turystów na prawie całym świecie. Wynika ze spożycia zakażonego pożywienia lub wody. Sposobem na uniknięcie zapalenia wątroby jest szczepienie przed wyjazdem. Jedno szczepienie wystarcza na 10 lat. Jednak najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zakażeniu jest higiena.

Wenezuela należy do krajów wysokiego ryzyka, jeżeli chodzi o rozpowszechnienie tej choroby.

 

Zapalenie Wątroby Typu B

Zapalenie wątroby typu B to choroba związana z marskością wątroby. Zarazić się można podobnie jak w przypadku HIV poprzez krew lub spermę. Najczęściej do zakażeń tego typu dochodzi poprzez transfuzje krwi, zabiegi chirurgiczne, kontakt z krwią nosiciela oraz stosunek seksualny. Możliwości zakażenia w Wenezueli tą chorobą są prawie takie same jak w Polsce.

 

Żółta Febra

Żółta febra to choroba zakaźna, która występuje w Ameryce Południowej, w tym i Wenezueli. Przenoszona przez małpy i inne stwory za pomocą komarów z rodziny aedes

Pierwsze objawy tej choroby to gorączka, bóle głowy, pleców, mięśni, brak apetytu, drgawki, nudności wymioty.  Z reguły te objawy trwają od 3-4 dni. Później w około 15% przypadków następuje drugi etap choroby, którym jest żółtaczka, gorączka, ból brzucha i wymioty. Nerki przestają funkcjonować. Może nastąpić krwawienie z nosa, ust, oczu, brzucha. Statystycznie około połowa chorych dotkniętych drugą fazą choroby umiera.

Najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym chorobie jest szczepienie. Zaczyna ono funkcjonować po 10 dniach od daty zaszczepienia.

 

Obowiązek Szczepień

 

strzykawki

Szczepienia w Wenezueli nie są obowiązkowe, chyba że podróżujesz z kraju, w którym występuje epidemia. Szczepienia zalecane są w zależności od tego w jaki region Wenezueli się wybieramy. Istnieją obszary zwiększonego ryzyka, gdzie w przypadku dłuższego pobytu obowiązkowo powinniśmy się zaszczepić. To wyróżnionych regionów należą stany takie jak: Amazonas, Bolivar, Delta Amacuro, Sucre i Trujillo.

Zaleca się zaszczepić przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B, żółtej febrze, polio, tężcowi i błonicy, wściekliźnie jeżeli spodziewamy się kontaktu ze zwierzętami.

Więcej szczegółów na temat szczepienia znajdziesz na stronie www.szczepieniadlapodrozujacych.pl. Szacunkowy koszt wszystkich wymaganych szczepień waha się w przedziale od 800 - 1.000 zł.

 


Wenezolano nie ponosi odpowiedzialności za błędy lub braki informacji
wynikające ze zmian w wenezuelskim i polskim prawie.

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Perły

Przez pierwsze lata w okolicy Wyspy Cubagua wyławiano około 370 kg pereł miesięcznie. Do XVIII wieku były jednym ze środków płatniczych w Wenezueli.

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up