Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Zasady bezpieczeństwa

stanik bezpieczeństwa

 

Ten rozdział ma za zadanie przedstawić podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z pieniędzmi w podróży. Zadanie utrudnione, bo w Wenezueli najlepiej posługiwać się gotówką i dlatego najlepiej wwozić ze sobą również gotówkę. Poniższe zasady nie zagwarantują nam zupełnego bezpieczeństwa, ale być może pomogą uniknąć niepotrzebnych problemów.

- Nie afiszuj się z zawartością portfela (i z samym portfelem). Płać w miarę dyskretnie, nie najwyższymi dostępnymi nominałami. Najlepiej gdyby w portfelu znajdowały się tylko pieniądze na drobne wydatki.

- Najlepiej płać w lokalnej walucie. Tym sposobem zaoszczędzisz pieniądze i szybciej pozbędziesz się stereotypu przysłowiowego "gringo".

- Nie trzymaj pieniążków w jednym miejscu - zwłaszcza w trakcie podróży. Gotówkę podziel na 2-3 części. W przypadku ewentualnej utraty pieniędzy będziesz miał pewność, że nie straciłeś wszystkiego. Koniecznie podziel pieniądze, kiedy podróżujesz z kompanem.

- Pieniądze najlepiej trzymać blisko siebie (czym bliżej ciała tym lepiej). Najlepszym do tego miejscem jest nieodzowna w podróży biodrówka, lub specjalny pasek. Można spróbować umieścić pieniądze w specjalnych kieszeniach, schowkach. Trudne do odnalezienia zabezpieczą nasze kosztowności. (Jak ze zwykłych szortów zrobić kasę pancerną :) Dla tych najbardziej przezornych pozostaje bielizna (patrz zdjęcie).

Pasek na pieniądze

 

- Będąc na miejscu i wybierając się na wycieczkę, nie zabieraj ze sobą całego dobytku. Najlepiej gdyby oryginał paszportu, pieniądze, rezerwowa karta płatnicza, zostały w hotelowym sejfie lub innym zaufanym miejscu.

- Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości z wymianą waluty lepiej nie ryzykuj (wymiana czarnorynkowa). Zawsze po wymianie, pamiętaj o przeliczeniu pieniążków - w grę wchodzi sztos.

- Zasady wypłaty z bankomatów: wybieraj bankomaty w ruchliwych miejscach, wypłacaj w ciągu dnia, wystukując numer PIN, bądź czujny czy ktoś z tyłu nie zagląda Ci przez ramię , nie przeliczaj kasy przy bankomacie, zawsze zabieraj ze sobą wydruk jeżeli o taki poprosiłeś, jeżeli karta została Tobie skradziona, albo ją zgubiłeś - zgłoś to natychmiast: Centrala Kart Kredytowych (blokada wszystkich kart płatniczych) tel. (00-48 22) 379 04 44, (pozostałe telefony)

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Zakładanie Firmy

...w Wenezueli nie należy do najprostrzych. Według "The Doing Business", Wenezuela zajmuje 152 miejsce (na 185 krajów).

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up