Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Oficjalna Waluta Wenezueli

Oficjalną walutą Wenezueli jest Bolivar. Nazwa oficjalnego środka płatniczego pochodzi od imienia wyzwoliciela Ameryki Południowej Simona Bolivara.

Na ulicy, w sklepie możesz usłyszeć takie wyrażenia jak chociażby:

- Dies Bolivares por favor. (poproszę 10 Bolivarów)

- ?Tienes cambio cinquenta Bolivares? (masz rozmienić 50 Bolivarów?)

- ?Me puede prestar cinco Bolos? (czy możesz pożyczyć mi 5 Bolivarów?)

Nazewnictwo z ostatniego zdania nie należy do grzecznościowych. Zamiana "Bolivares" określeniem "Bolos" jest marginalne i używane tylko w odniesieniu do kogoś bliskiego. Raczej nie polecam wymawiania tego wyrazu podczas dokonywania płatności.

Bolivar Fuerte

 

Międzynarodowy skrót tej waluty to VEF (przed denominacją stosowanym skrótem był VEB), w Wenezueli zaś stosuje się zamiennie Bs. albo Bs.F. Ten ostatni skrót powstał właściwie niedawno i ściśle związany jest z denominacją waluty.

01 stycznia 2008 nastąpiła denominacja waluty, dokładnie taka sama jak u nas w 1994 roku, tylko że zamiast czterech zer ucięto tylko trzy. Przez pewien czas na rynku występowały obydwa rodzaje walut: stara i nowa. Było to bardzo mylące dla samych Wenezuelczyków nie wspominając o turystach. Ażeby w prosty sposób rozróżnić starą walutę od nowej, zaczęto używać określenia Fuerte (mocny) w odniesieniu do nowej. Mimo, że w dniu dzisiejszym w obiegu jest tylko nowy rodzaj pieniądza, ludzie wciąż używają określenia Bolivares Fuertes.

Nowe banknoty prezentują nie tylko ważnych męskich bohaterów Wenezueli, ale również wizerunek kobiety, bohatera pochodzenia afrykańskiego oraz indianina. Rewers z kolei promuje parki narodowe oraz wenezuelskie zwierzęta, którym zagraża wyginięcie.

 

Prezentacja wenezuelskiej waluty

 

Bs. 100

Bs 100

 

Bs 10

 

Awers: Simon Bolivar

Rewers: 2 ptaki Cardenalito (Carduelis cucullata), Guaraira Repano znajdująca się w Parku Narodowym El Ávila (Parque Nacional El Ávila) w Stanach Vargas, Miranda i Districo Capital.

 

 

 

 

Bs. 50

Bs. 50

 

Bs. 50

 

Awers: Simón Rodríguez

Rewers: Oso Frontino, czyli Niedźwiedź andyjski (Tremarctos ornatos) oraz Laguna del Santo Cristo w Parku Narodowym Sierra Nevada (Parque Nacional Sierra Nevada) w Stanie Merida.

 

 

 

 

Bs. 20

Bs. 20

 

Bs. 20

 

Awers: María Luisa Cáceres Díaz de Arismendi

Rewers: Tortuga Carey, czyli Żółw szylkretowy (Eretnochelys imbricata) oraz góry Penisula de Macanao w Stanie Nueva Esparta.

 

 

 

 

Bs. 10

Bs. 10

 

Bs. 10

 

Awers: Cacique Guaicaipuro (cacique = kacyk)

Rewers: Águila Arpía, czyli Harpia wielka (Harpia harpyja) oraz Salto Ucaima, tepuyes Venado i Kurun - Park Narodowy Canaima (Parque National Canaima) w Stanie Bolivar.

 

 

 

 

Bs. 5

Bs. 5

 

Bs. 5

 

Awers: Pedro Camejo - Negro Primero czyli Pierwszy wśród Charnych

Rewers: Cuspón o Cachicamo Gigante, czyli Pancernik olbrzymi (Priodentes maximus) oraz Los Llanos Venezolanos.

 

 

 

 

Bs. 2

Bs. 2

 

Bs. 2

 

Awers: Francisco de Miranda

Rewers: Tonina, czyli Inia (Inia geoffrensis) i Gusano Flor (Bispira brunea)oraz Park Narodowy - Médanos de Coro (Parque Nacional Los Médanos de Coro) w Stanie Falcón.

 

 

 

 

Wenezuelski bilon - céntimo(s)

 

céntimos

 

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Wenezuelskie Ceny

...pamiętajmy, żeby w Wenezueli zawsze płacić w Boliwarach.

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up