Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wymiana Bolivara

Najpopularniejszą walutą do wymiany na Bolivary jest Dolar Amerykański i coraz częściej Euro. Dolary są tak popularne, że czasami odnosi się wrażenie, jakoby były drugą oficjalną walutą kraju.

Najlepiej w podróż do Wenezueli zabierać ze sobą gotówkę. Kartę kredytową można zabrać jeżeli myślimy o wynajmie pojazdu no i jako zabezpieczenie w razie wszelakiej ewentualności. Ostatecznie można wwieźć ze sobą czeki w dolarach amerykańskich. Tych drugich jednak banki nam nie przyjmą i trzeba będzie udać się do kantoru ażeby je zrealizować. Kantory znajdują się w większych miastach i na lotniskach.

 

Zakup i sprzedaż Bolivara

 

pieniądze

 

Bolivary można eksportować i importować w dowolnej ilości. Tą mało znaną nam walutę można zakupić przed przyjazdem do Wenezueli. Trzeba ją jednak zamówić wcześniej w banku lub kantorze. Opcję tę odradzam, z uwagi na bardzo długi czas oczekiwania i bardzo niekorzystny kurs wymiany.

Najlepiej pieniążki wymienić już na miejscu. Najbardziej chodliwe nominały to $10, €10, $20, €20, $50 i €50. W miarę możliwości zakupywać stopniowo pewną sumkę - nie za wielką na początek. Oczywiście wszystko zależy od miejsca wymiany oraz od najważniejszego czynnika, czyli kursu. Przy bardziej korzystnym kursie możemy wymienić większą sumę, ale musimy być bardziej ostrożni. Jeżeli ostatecznie wymienimy zbyt wiele, nic już z tym nie zrobimy. Nie kupią od nas Bolivarów (po tej samej cenie) banki ani kantory. Możemy prywatnie spróbować sprzedać komuś pieniądze, ale wciąż będziemy na tym stratni. No chyba, że od razu zdecydujemy o tym, iż będą miały one wartość kolekcjonerską.

 

Wymiana oficjalna

 

Odkąd wprowadzono kontrolę walutową w 2003 roku, wymiana waluty w kraju i zagranicą została utrudniona. Wenezuela posiada trzy kusy walutowe. Dwa z nich oficjalne i jeden nieoficjalny, czyli czarnorynkowy.

casa de cambio

 

Od stycznia 2010 roku rząd Wenezueli wprowadził dwa kursy oficjalne w stosunku do amerykańskiego dolara (do tej pory był tylko jeden i wynosił Bs. 2.15 do $1.00). Pierwszy kurs wynosi Bs. 2.60 do $1.00 i odnosi się do transakcji uznawanych przez rząd za priorytetowe. Drugi wynosi Bs. 6.30 do $1.00 i odnosi się do pozostałych transakcji, w tym również nas interesujących. Działania te spowodowały dewaluację waluty odpowiednio o 17% i 50%.

Miejscami, gdzie możemy wymienić dolary lub euro po oficjalnym kursie są banki i kantory. Odwrotna operacja wymiany jest niemożliwa – czyli jeżeli chcemy wymienić z powrotem Bolivary na walutę obcą, otrzymamy odmowę. Banki z reguły niechętnie (poza własnymi klientami) wymieniają walutę, także starają się ażeby cała operacja nie należała do przyjemnych. Tego typu transakcje zwykle bywają kosztowe, bo instytucje finansowe doliczają sobie prowizje w wysokości od 3 do 15%.

Dla chcących wymienić po oficjalnym kursie pozostają oficjalne biura wymiany walut. Na międzynarodowym lotnisku w Maiquetia im. Simona Bolivara, biura te czynne są całą dobę. Poza tym można znaleźć jeszcze biura wymiany walut (casas de cambio), w których możemy wymienić walutę po korzystniejszym kursie. Najpopularniejszą firmą, która posiada największą liczbę kantorów w kraju jest Italcambio.

 


Oficjalny kurs wymiany walutowej:

$1.00 = Bs. 6,30

€1.00 = Bs. 8,17

₤1.00 = Bs. 9,38


 

Wymiana nieoficjalna

 

Czarnorynkowa wymiana jest zdecydowanie bardziej popularna wśród turystów i mieszkańców Wenezueli. Kurs czarnorynkowy jest tak powszechny, że ma własny "oficjalny kurs" walutowy. Poniżej zamieszczam źródła, dzięki którym możecie prześledzić nieoficjalny kurs walutowy.

El Liberal-Venezolano

Dólar Paralelo de hoy

Kurs wymiany jest ustalany codziennie, gdzie pod uwagę brane jest głównie zapotrzebowanie na obcą walutę, inflacja oraz sytuacja polityczna.

wykres

 

Wymiana nieoficjalna posiada trzy podobne do siebie kursy. Pierwszy z nich związanych jest z rynkiem turystycznym. W tym przypadku najczęściej kurs ustalany jest przez szefów hoteli, hosteli, posadas, restauracji, agencji turystycznych (czyli wszędzie tam, gdzie istnieje kontakt z obcą walutą). Kurs ten uzależniony jest od lokalizacji w Wenezueli oraz czasu wymiany. Opcja wymiany w tychże miejscach wydaje się bezpieczna. Najczęściej turyści wymieniają w agencji turystycznej albo hotelu w którym mieszkają. Jest to obopólna korzyść: biznes ma przydatne dolary, turysta większą ilość boliwarów w kieszeni. Wysokość kursu związanego z rynkiem turystycznym jest troszeczkę mniejsza od wysokości kursu czarnorynkowego.

Ten ostatni wiąże się z najpopularniejszą formą wymiany waluty. Wymieniać chcą wszyscy, zaś cena za jaką sprzedamy wwożoną walutę różni się w zależności od tego, u kogo sprzedajemy. Tutaj można negocjować cenę w odniesieniu do ilości wymienianej waluty obcej. Właściwie walutą gotowi są handlować wszyscy. Począwszy od tragarzy na lotnisku, taksiarzy, sklepikarzy, a skończywszy na typach w wielkich centrach handlowych, na ulicy czy nawet państwowych urzędnikach.

Lotnisko Maiquetia im Simona Bolivara

 

Najpopularniejszym miejscem wymiany po czarnorynkowym kursie jest Międzynarodowe Lotnisko im. Simona Bolivara w Caracas CSS (http://www.aeropuerto-maiquetia.com.ve/). Odradzam czarnorynkową wymianę szczególnie w tym miejscu, ze względu na bezpieczeństwo transakcji. Wymiana ta wiąże się z pewnym ryzykiem. Może bowiem przydarzyć się znany nam wszystkim sztos lub trafimy akurat na kontrolę. Jednak mimo tego, że tego typu sytuacje zdarzają się rzadko, trzeba zawsze poważnie rozważyć to z kim i gdzie wymieniamy pieniądze.

Ostatnim rodzajem wymiany czarnorynkowej jest rynek obligacji rządowych o bardzo wysokim kursie. Warunkiem takiej wymiany jest dostępność obligacji. Kurs ten tworzy często cenę wyszczególnioną na stronach raportujących o czarnorynkowym kursie. Wymiana ta polega na zakupie obligacji dolarowych wystawionych przez rząd Wenezueli po jednym z najlepszych kursów w całym kraju. Warunkiem jest jednak kilku-kilkudziesięcio tysięczna inwestycja w dolary wenezuelskich obligacji rządowych. Ten rynek determinuje dwa powyższe rynki: turystyczny i czarnorynkowy.

 


Czarnorynkowy kurs wymiany walutowej na dzień:

27 sierpień 2014

$1.00 = Bs. 82,08

€1.00 = Bs. 108,29

₤1.00 = Bs. 136,08


Ważne: Wymiana czarnorynkowa mimo tego, że jest uważana za powszechną - ostatecznie jest nielegalna. Przyłapanie na takiej wymianie grozi przykrymi konsekwencjami najczęściej z lokalną policją.


Wenezolano nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek działania, zmierzające do naruszenia wenezuelskiego prawa. Informacje zawarte w rozdziale "Waluta", przedstawiają fakty związane z wymianą waluty obcej na Boliwary, a ich upublicznienie nie stanowi zachęty do wymiany będącej niezgodną z prawem.


 

Wypłata w bankomacie i płatności kartami

 

logo kart kredytowychW przypadku wypłat gotówki z bankomatów lub płatności kartą kredytową w sklepach, hotelach, restauracjach, itp. banki naliczą nam płatność po kursie oficjalnym czyli najmniej korzystnym. Wypłata gotówki z bankomatu odbywa się z pewnym określonym limitem. Większe kwoty możliwe są do wypłaty przy okienku w bankach.

Bankomaty są właściwie dostępne prawie na każdym kroku. Procedura wypłaty pieniążków jest troszeczkę inna od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Po wciśnięciu karty powinniśmy od razu wpisać numer PIN. Po tym maszyna zapyta nas o dodatkowe numery zabezpieczające - najczęściej jest to 3 i 4 lub 1 i 2 cyfra z naszego PIN-u (oryginalnie Wenezuelczycy w tym momencie wpisywaliby podobne kombinacje, ale z numeru dowodu osobistego). Niestety bankomaty nie pozwolą nam na dłuższe zastanawianie się i jeżeli po kilku sekundach nie wciśniemy całej kombinacji, będziemy zmuszeni do rozpoczęcia transakcji wypłaty od nowa. Pobieranie gotówki z bankomatu wymaga szczególnej ostrożności .

Banki są najbezpieczniejszym miejscem do wypłaty gotówki. Z drugiej jednak strony taka wypłata jest najbardziej kosztowna, a doświadczenie związane zwłaszcza z czekaniem w kolejce nie należy do najprzyjemniejszych.

W przypadku transakcji bezgotówkowych pobierana jest często opłata transakcyjna do 10%. Tego typu transakcje są możliwe głównie w większych miastach. Nie wszystkie karty kredytowe obsługiwane są przez wenezuelskie banki. Karty akceptowalne to Visa, Master Card, Diners Club i American Express. Można nimi płacić właściwie wszędzie. Aby posługiwać się kartą płatniczą należy mieć zawsze przy sobie dokument potwierdzający dane z karty, czyli paszport lub dowód osobisty lub ich kserokopie. (patrz rozdział: Dokumenty)

 


Wenezolano nie ponosi odpowiedzialności za błędy lub braki informacji
wynikające ze zmian w wenezuelskim i polskim prawie.

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Prawo Jazdy

... do podróżowania po Wenezueli (poza pewnymi wyjątkami), wystarczy zwykłe polskie prawo jazdy.

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up