Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Paszport

Najważniejszym dokumentem jaki zabieramy ze sobą w podróż do Wenezueli jest paszport. Zanim rozpoczniemy planowanie podróży, należy sprawdzić czy paszport ważny jest przynajmniej przez sześć (6) miesięcy. W chwili obecnej w Polsce wydawany jest paszport z dwoma cechami biometrycznymi. Wszystkie informacje dotyczące procedury wydawania paszportu określa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w komunikacie dotyczącym informacji paszportowych.

 

Praktyczne rady dotyczące paszportu

 

Paszport Biometryczny

Paszport oraz inne ważne dokumenty (bilet lotniczy, prawo jazdy, wiza, itp.), należy zawsze nosić przy sobie. Jeżeli mamy miejsce, w którym możemy dokumenty zostawić (np. hotelowy sejf) najlepiej je skopiować i posługiwać się kserokopiami. W przypadku podróżowania po Wenezueli, niezbędne jest posiadanie przy sobie oryginalnych papierów.

Ze względów imigracyjnych w Wenezueli dochodzi do kontroli dokumentów poprzez specjalne służby lub wojsko. Są to rutynowe kontrole mające wyłapać nielegalnych imigrantów. Przeprowadzane są głównie na autostradach, ale możliwa jest również kontrola na chodniku. Ewentualne zatrzymanie związane z brakiem dokumentów jest z reguły długie i uciążliwe. Wiąże się bowiem z wyjaśnianiem naszego obywatelstwa i statusu pobytu.

Warto zabierać ze sobą listę przydatnych telefonów: konsulatu RP, agenta turystycznego w Wenezueli, banku (ażeby np. zastrzec numer karty kredytowej), itp.

 

Wymagania przy wjeździe i wyjeździe

 

Podwójne obywatelstwo

Według wenezuelskiego prawa, obywatele Wenezueli powinni wjeżdżać i wyjeżdżać do/z tego kraju z wenezuelskim paszportem. W tym przypadku osoby z obywatelstwem np. polskim i wenezuelskim powinny podróżować do Wenezueli z ważnym paszportem polskim i wenezuelskim.

 

Małoletni bez opieki (poniżej 18)

Wszystkie dzieci (poniżej 18 roku życia) będące albo nie będące obywatelami Wenezueli, którzy podróżują z jednym rodzicem lub osobą trzecią, muszą przedstawić odpis aktu urodzenia oraz pisemne upoważnienie notarialne od drugiego rodzica lub opiekuna prawnego. Dokument musi obejmować datę i czas podróży, lokalizację, cel podróży oraz zgodę z dokładną informacją kto podróżuje z dzieckiem. Dokument jest ważny 90 dni. Jeżeli dziecko posiada tylko jednego rodzica (z uwagi na śmierć drugiego), notarialna kopia aktu zgonu rodzica jest niezbędna. Zazwyczaj wszystkie dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język hiszpański, poświadczone notarialnie i potwierdzone przez konsulat lub ambasadę Wenezueli.

 

Świadectwo szczepień

Szczepienia w Wenezueli nie są obowiązkowe, chyba że podróżujesz z kraju, gdzie panuje epidemia. W takim przypadku należy przedstawić aktualne świadectwo szczepień przeciwko żółtej febrze. Minister Zdrowia Wenezueli zaleca tą szczepionkę dla osób podróżujących z Wenezueli, do kraju w którym takie szczepienia są wymagane.

 

Ważne telefony

 

ważne telefony

Ambasada RP w Caracas:
tel. (00-58 212) 991 14 61,
tel. (00-58 212) 991 61 67,
tel. alarmowy (58) 412 262 21 65
(czynny 24h przez cały tydzień)

Konsulat RP w Maracaibo:
tel. (00-58 261) 748 03 18,

Ambasada Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie:
tel. (00-48 22) 646 18 46,
tel. (00-48 22) 646 87 60,

Centrala Kart Kredytowych:
(blokada wszystkich kart płatniczych)
tel. (00-48 22) 379 04 44,

 

Telefon alarmowy

 

Ambasada RP Caracas

Dla bezpieczeństwa polskich obywateli przebywających w Wenezueli został uruchomiony telefon komórkowy do Konsula RP czynny 24h przez siedem dni w tygodniu (nr tel.: (58) 412 262 21 65 ).

Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli skorzystać z tego telefonu. Jeżeli już będzie taka potrzeba, to użyjcie go w sytuacjach:

- wymuszania pieniędzy,

- kradzieży lub zagubienia paszportu lub innych dokumentów,

- straty pieniędzy (kradzież lub zagubienie);

- w przypadku aresztowania, zatrzymania, lub innego pozbawienia wolności,

 


Wenezolano nie ponosi odpowiedzialności za błędy lub braki informacji
wynikające ze zmian w wenezuelskim i polskim prawie.

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Simon Boliwar

Od nazwiska Boliwara pochodzi obecna nazwa kraju: Republika Boliwariańska Wenezueli, waluta (Boliwar), nazwy wielu instytucji, nazwy geograficzne, itd.

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up