Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szczęśliwi czasu nie liczą! To przysłowie sprawdza się w Wenezueli jak nigdzie indziej na świecie. Zegarki tykają tylko z konieczności. Trzeba pamiętać, że prawie każde spóźnienie jest usprawiedliwione i prawie każde wybaczone. Zasada ta dotyczy głównie życia prywatnego.

Wenezuela posiada własną strefę czasową, w której różnica czasowa wynosi -4:30 w stosunku do czasu z Greenwich (GMT). Wobec powyższego, różnica między Polską a Wenezuelą wynosi -6:30 czasu letniego i -5:30 czasu zimowego. Z powodu położenia w pasie zwrotnikowym, nie ma w Wenezueli dużych wahań rocznych co do długości dnia. Przez cały rok jest jasno przez 12 godzin na dobę.

 

Powód zmiany czasu

 

Zachód słońca na Margaricie

 

Do tej pory w Wenezueli obowiązywała strefa czasowa podobna do tej w Boliwi, Chile, Paragwaju, itp. Powodem cofnięcia czasu o pół godziny jest wskazanie na to, jakoby Wenezuelczycy (głównie dzieci) wstawali po wschodzie słońca, a nie wtedy kiedy jest jeszcze ciemno. Jak tłumaczą zmianę władze Wenezueli, przesunięcie czasu "w sposób optymalny wykorzysta efekty światła słonecznego na metabolizm istoty ludzkiej, a także wpłynie na racjonalność wykorzystania czasu".

Nie tylko Wenezuela posiada nietypową strefę czasową, ale i chociażby: Australia (GMT +9:30), Nepal (GMT +5:45), Indie (GMT +5:30), Kanada (GMT -3:30), Iran, Afganistan, itd. (Mapa Stref Czasowych na Świecie)

 

Czy wiesz że?

 

Jeżeli gdzieś się śpieszysz, jesteś już spóźniony, albo wiesz, żę się z czymś nie wyrobisz, nie raz usłyszysz dobre rady płynące z ust Wenezuelczyka: "tranquilo/a" (spokojnie), "mańana" (jutro lub w wenezuelskim znaczeniu: po co ten pośpiech).

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Misje Społeczne

... zostały stworzone dla wszystkich obywateli, jednak tak naprawdę z myślą o tych najbiedniejszych.

(czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up