Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mapa Stanu Nueva Esparta

 

Estado Nueva Esparta to jeden z 23 stanów Wenezueli, w skład którego wchodzą wyspy: Margarita, Cubagua i Coche. Stan Nowa Sparta położony jest na północ od kontynentalnej części Wenezueli i jest najmniejszym stanem (poza Venezuelan Capital District - Caracas i Dependiencias Federales - Archipelag Los Roques). Stanowi 0,13% ogólnej powierzchni kraju. Największymi miastami stanu są: Porlamar, Juangriego i La Asuncion.

 

Nazwa "Nueva Esparta"

 

Nueva Esparta oznacza to samo co Nowa Sparta. Terytorium swoją nazwę zawdzięcza waleczności rezydentów wyspy, którzy zostali porównani do historycznych Spartan. Kiedy w 1864 roku kraj został podzielony na 20 stanów, obszar z trzema wyspami przyjął nazwę Nueva Esparta. W latach 1889 - 1898 zmieniono nazwę na Miranda. Po tym przywrócono nazwę Nowa Sparta, ażeby w 1904 roku zmienić ją na Wschodnia Część (z uwagi na przynależność do Federal District). Oficjalnie nazwa po raz kolejny powróciła w 1909 roku i obowiązuje do dnia dzisiejszego.

 

Symbole Nueva Esparta

Godło Stanu Nueva Esparta

 

Godło - stworzone przez Juana Manuela Velásqueza Levela i zaakceptowane jako godło 20 października 1875 roku przez konstytucjonalnego gubernatora Stanu Nueva Esparta Generała Juana Alberto Ramireza.

Centrum herbu stanowi tarcza podzielona na dwa obszary: czerwony (przywódca, zwierzchnik) i niebieski (baza, podwładny). Pierwszy stanowi tło dla złotej łodzi zwanej "flechera" osadzonej na srebrnych falach. Drugi kolor to z kolei tło dla naszyjnika z 25 pereł. Z lewej strony, tarcza przystrojona jest gałęzią koralowca, z prawej zaś glonami - algami. Kotwica, wiosło i trójząb połączone są przy środkowej ich części. Na szczycie kotwicy usytuowana jest czapka frygijska, która symbolizuje wolność. Zwienczenie godła wieńcem laurowym to chwała tym wszystkim, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości. Umiejscowiona na dnie kotwicy ryba, symbolizuje powiązanie Stanu Nueva Esparta z morzem. (patrz również Godło Wenezueli)

Flaga Stanu Nueva Esparta

 

Flaga - zbudowana jest z trzech pasków. Pierwszy kolor - żółty, oznacza rozwój wysp i światło jakie bije od ludzi je zamieszkujących. Biały półokrąg oznacza wschodzące słońce na horyzoncie oraz rynek handlu perłami, który wieki temu przyczynił się do popularności wysp wschodzących w skład stanu. (inne źródła podają, że półkole oznacza jedność i czystość - "dziewiczość' pospartańskiego regionu). Trzy gwiazdy na środkowym pasku, oznaczają trzy wyspy stanu: Margaritę, Coche i Cubaqua. Zielony pasek symbolizuje wiarę i urodzaj. Niebieski kolor położony jest na niebieskim pasku i w prosty sposób symbolizuje morze. (patrz również Flaga Wenezueli)

źródło: Francisco A. Vargas; "Los Simbolos Sagrados de la Nacion Venezolana";(1981r)

HymnStanu Nueva Esparta powstał w 1870 roku i oficjalnie zatwierdzono go w 1913 roku. (patrz również Hymn Wenezueli)

Symboliczne drzewo: Gwajakowiec lekarski

 

Populacja Stanu Nueva Esparta

 

La Asuncion - kulturalna uroczystość w centrum stolicy

 

Populacja Stanu Nueva Esparta liczy 462.480 mieszkańców (2011r.), co stanowi 1,62% ogółu populacji krajowej. Zagęszczenie ludności na 1 km2 jest jednym z najwyższych w kraju (zaraz po Districto Capital i Stan Carabobo) i wynosi 402 ludzi. Dość znaczny napływ ludności następował w latach 40-tych oraz po 1971 roku, kiedy to Margarita stała się strefą wolnocłową. W chwili obecnej największym skupiskiem ludności są następujące miasta: Porlamar, Pampatar, Juangriego, La Asuncion.

Statystyki społeczne*: (źródło: wikipedia.es - 2001r.)

- liczba mieszkańców na lekarza: 461;

- średnia długość życia: 73,61 lat;

- wskaźnik analfabetyzmu: 95,3%; obecnie 100%;

- wskaźnik uczęszczania do szkoły: 66,2%;

- wskaźnik umieralności wśród noworodków: 23,1/1.000;

- wskaźnik umieralności: 4,49/1.000;

* przez ponad 10 lat wszystkie wskaźniki zanotowały wzrosty

 

Religia

 

El Valle del Espiritu Santo

 

Wiara odgrywa bardzo ważną rolę w życiu Margariteńczyków. Prawie wszyscy rezydenci są wyznania katolickiego jak również i chrześcijańskiego. Mieszkańcy czczą tutaj Virgin el Valle, która jest nie tylko patronką rybaków i przewoźników, ale również całej wyspy. Figurka Matki Dziewicy widoczna jest na każdym kroku: na ulicach, w sklepach, biurach, samochodach, itp. Ludzie nazywają jej imieniem swoje domostwa, mijając figurkę na drodze żegnają się za każdym razem, odwiedzają sanktuarium Virgin w miejscowośći El Valle by złożyć u jej stóp bukiet kwiatów. Wyspa posiad również patrona, a jest nim Święty Antoni.

Do najważniejszych kościołów na wyspie, należą:

- Basílica Menor de Nuestra Senora del Valle w El Valle;

- Catedral w La Asuncion;

- Iglesia San Juan Evangelista w Juangriego;

- Iglesia de San Juan w San Juan Bautista;

- Iglesia de San Nicolás de Bari w Porlamar;

- Iglesia de San Jose w Paraguachi;

- inne, znajdujące się w prawie każdej miejscowości;

Na wyspie wyznawana jest równiez religia muzułmańska i żydowska. Wyspa posiada meczet i synagogi.

W odniesieniu krajowym 96% Wenezuelczyków deklaruje, że jest wyznania katolickiego, jednakże tylko 20% uważa się za praktykujących. Mieszkańcy Wenezueli są zabobonni i wierzą często we własne bóstwa oraz osoby świeckie np. doktora José Gregorio Hernándeza, który całe swoje życie pomagał biednym.

 

Etnografia

 

Młodzieńcze zabawy na Playa Manzanillo

 

Przodkami rdzennych mieszkańców wyspy są Indianie Caribe i Guaiqueri. Szczególne znaczenie ma tutaj druga grupa etniczna, a to z uwagi na całkowite zasiedlenie wyspy i wkład w rozwój wyspy. Indianie Guaiqueri byli bowiem znakomitymi rybakami i farmerami. Produkowali na wyspie: kajaki (canoas), hamaki, łuki, strzały, moździerze z drewna, bambusowe rury (służące do wyodrębnienia oleju palmowego), gliniane naczynia, biżuterię, rękodzieła wykonane z wikliny. Kolejną grupą cywilizacyjną byli Hiszpanie oraz inne narodowści europejskie. Okres kolonizacji przyniósł błyskawiczny rozwój cywilizacji: począwszy od architektury i budownictwa, a skończywszy na broni palnej. Wraz z przybyciem kolonizatorów, na wyspie zaczęli pojawiać się niewolnicy z Afryki, którzy mieli swój udział w rozwoju wyspy - szczególnie w aspekcie kulturalnym. Widoczne przede wszystkim w tańcu (los tambores) i śpiewie, wszelkiego rodzaju sztuce, biżuterii, itp. (należy dodać, że tak jak w przypadku różnorodności narodów pochodzących z Europy, tak i na wyspie panowała różnorodność narodów afrykańskich). Nieodzownym elemementem zmian jakie pojawiały się na wyspie była krew. Na przestrzeni wieków, różne rodzaje ras mieszały się ze sobą dajać początek nowym, takim jak moreno, metysi i innym. Na Margaricie żyją w dość sporej liczbie autochtoni.

 

Podział administracyjny Stanu Nueva Esparta

 

Stan Nueva Esparta składa się z 11 jednostek administracyjnych. Oto one:

 

Municipio Antolin del Campo

Mapa Municipio Antolin del Campo

założone: 03 styczeń 1989;

stolica: La Plaza de Paraguachi;

powierzchnia: 66 km2;

dzielnice: -

temperatura: 20 - 30 oC;

populacja: 20.325 (308 na 1km2);

 

Municipio Arismendi

Mapa Municipio Arismendi

założone: 19 wrzesień 1990;

stolica: La Asuncion;

powierzchnia: 55 km2;

dzielnice: -

temperatura: 25 - 30 oC;

populacja: 23.097 (420 na 1km2);

 

Municipio Antonio Diaz

Mapa Municipio Antonio Diaz

założone: 1901;

stolica: Parroquia San Juan Bautista;

powierzchnia: 144 km2;

dzielnice: 3 ;

temperatura: 27 oC;

populacja: 49.000 (340 na 1km2);

 

Municipio Garcia

Mapa Municipio Garcia

założone: -

stolica: El Valle del Espiritu Santo;

powierzchnia: 89 km2;

dzielnice: -

temperatura: 25 - 30 oC;

populacja: 45.606 (512 na 1km2);

 

Municipio Gómez

Mapa Municipio Gomez

założone: -

stolica: Santa Ana;

powierzchnia: 91 km2;

dzielnice: 5 ;

temperatura: 20 - 30 oC;

populacja: 30.237 (332 na 1km2);

 

Municipio Maneiro

Mapa Municipio Maneiro

założone: -

stolica: Pampatar;

powierzchnia: 138 km2;

dzielnice: 2 ;

temperatura: 25 - 30 oC;

populacja: 35.400 (257 na 1km2);

 

Municipio Marcano

Mapa Municipio Marcano

założone: 03 styczeń 1989;

stolica: Juangriego;

powierzchnia: 43 km2;

dzielnice: 2 ;

temperatura: 20 - 30 oC;

populacja: 28.256 (657 na 1km2);

 

Municipio Marinio

Mapa Municipio Marinio

założone: -

stolica: Porlamar;

powierzchnia: 39 km2;

dzielnice: 2 ;

temperatura: 25 - 30 oC;

populacja: 84.534 (2.168 na 1km2);

 

Municipio Peninsula de Macanao

Mapa Municipio Peninsula de Macanao

założone: 14 styczeń 1963 ;

stolica: Boca de Rio;

powierzchnia: 320 km2;

dzielnice: 2 ;

temperatura: 24 - 38 oC;

populacja: 23.900 (75 na 1km2);

 

Municipio Tubores

Mapa Municipio Tubores

założone: 27 lipiec 1676 ;

stolica: Punta de Piedras;

powierzchnia: 207 km2;

dzielnice: 10 ;

temperatura: 25 - 30 oC;

populacja: 29.962 (145 na 1km2);

 

Municipio Villalba

Mapa Municipio Villalba

założone: 29 lipca 1974;

stolica: San Pedro de Coche;

powierzchnia: 55 km2;

dzielnice: 2;

temperatura: 28 oC;

populacja: 8.242 (150 na 1km2);

(opracowane w oparciu o dane z "wikipedia.es" - 2001r.)

 

Najważniejsze miasta Margarity

 

Porlamar

Porlamar

 

Porlamar został założony przez Ojca Francisco Villacorta 26 marca 1536 roku. W tamtych czasach Porlamar było senną rybacką osadą. Dzisiaj jest największą i najludniejszą (160 tyś. mieszkanców) miejscowością na wyspie. Miasto na przestrzeni wieków przekształciło się w dynamicznie rozwijającą się metropolię z nowoczesnymi ośrodkami turystycznymi, bulwarami ze sklepami wolnocłowymi, restauracjami i kawiarniami oraz klubami nocnymi.

 

Juangriego

Juangriego

 

To drugie pod względem wielkości miasto na wyspie, położone jest nad jedną z najbardziej spokojnych i malowniczych plaż na Margaricie. Długa, zaokrąglona Playa Juangriego wraz z rybackimi łodziami stanowi piękny widok. Doskonałe miejsce na spacer wzdłuż plaży, przy której znajdują się ślady dalekiej przeszłości - armaty z okresu kolonizacji. W centrum miasta tuż przy plaży znajduje się zadrzewiony plac z miejscem na odpoczynek.

 

La Asuncion

La Asuncion

 

La Asuncion to obecna stolica Margarity założona w 1565 roku przez kapitana Pedro de Cervantesa Albornoza. Populacja miasta liczy sobie około 12 tyś. mieszkańców. Miejsce to leży w żyznej dolinie, ze sporą ilością drzew (dającego mnóstwo pożądanego cienia) i otoczone przez zielone liczne wzgórza. Z tego tytułu, że miasto to położone jest w wsch-centrum wyspy, klimat tutaj jest bardzo świeży. W mieście istnieje spora liczba dobrze zachowanych budynków kolonialnych, umiejscowionych głównie w okolicach Placu Boliwara.

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Perły

Przez pierwsze lata w okolicy Wyspy Cubagua wyławiano około 370 kg pereł miesięcznie. Do XVIII wieku były jednym ze środków płatniczych w Wenezueli.

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up