Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fauna i Flora Margarity

 

Wyspa Margarita jest wymarzonym miejscem dla ornitologów i fotografów. Bogactwo flory i fauny pozwala nam poznać to miejsce z mniej komercyjego punktu widzenia. Margarita słynie z rzadko spotykanych gatunków - niektóre z nich są na wymarciu ( Kaszalot, Amazonka Wenezuelska ). Nie sposób spotkać na świecie, występujących tutaj roślin jak Palczatka Margariteńska i Opuncja Karaibska. To tutaj znajduje się sprzyjające środowisko dla różnego rodzaju odmian papug, koliberków i ptaków morskich. A jeżeli macie szczęście i popłyniecie pewnego dnia promem, być może towarzyszyć Wam będą Delfiny Butlonose.

Ajaia ajaia Amazilia cyanura Amazilia tobaci

Amazona barbadensis rothschildi Butlonos Cereus margaritensis

Delfin Długopyski Flaming Guaiacum officinale

Glaucidium brasilianum Humbak Kapucynka Czubata

Kaszalot Kormoran Legwan

Leucippus fallax Moskitnik Namorzyny

Wampir Zwyczajny Opuntia caribaea Otus choliba

Pancernik długoogonowy Panulirus argus Pelikan Brunatny

Płetwal Bryde'a Pójdźka ziemna Sciurus granatensis nesaseus

Tityus spinipalpis Żółw Karetta Żółw Skórzasty

 

 

Parki Narodowe Margarity

 

Parki Narodowe Margarity

 

Margarita posiada dwa parki narodowe oraz trzy pomniki przyrody, którym powyższe statusy zostały nadane 27 lutego 1974r. Łącznie stanowią one 35% powierzchni Margarity. Stan Nueva Esparta, do którego należy również Margarita posiada najwyższą proporcję terytorium pod ochroną w odniesieniu do całej Wenezueli. Mimo tego turystyka skierowana na przyrodę jest niewielka, zaś największą jej atrakcją jest Parque Nacional Laguna De La Restinga.

 

1. Parque Nacional Laguna De La Restinga

 

Laguna de La Restinga

Ten najważniejszy i najpopularniejszy park na wyspie jest również największą atrakcją turystyczną na Margaricie. W naturalny sposób łączy on cześć wschodnią z częścią zachodnią wyspy poprzez rozciągającą się na kilkanaście kilometrów plażę Playa La Restinga. Liczący ponad 18.000 ha park jest schronieniem dla wielu gatunków ezgotycznych ptaków takich jak pelikany, wielkie białe czaple, kormorany, szkarłatne i białe ibisy, jastrzębie oraz inne. W parku na stałe oraz tymczasowo żyje 107 gatunków ptaków z czego 2 endemiczne. : margariteńska papuga Aratinga acuticaudata oraz papuga Amazona barbadensis. Margarita posiada również populację dwóch endemicznych podgatunków ssaków takich jak Margariteński Królik (Sylvilagus floridanus margaritae) oraz Biało Ogoniasty Jeleń (Odocoileus virginianus margaritae). Poza tym występują tutaj gniazda czterech gatunków żółwi morskich. Najpopularniejszym jest tutaj Żółw Skórzasty, Żółw Szylkretowy, Żółw Zielony i Karetta. Wszystkie gatunki żółwia są na wymarciu, z czego dwa pierwsze są gatunkiem krytycznie zagrożonym. Według badań z 2001, na Margaricie miały miejsce 323 wylęgi. Pod koniec sezonu żółwie złożyły ponad 8000 jaj z czego 12% w Parku La Restinga.

Jednak najbardziej charakterystycznymi dla tego parku są przybrzeżne laguny będące bezcennym źródłem pożywienia dla lokalnych oraz cztery typy lasów mangrowych.

Całość można zwiedzać wynajmując łódź z przewodnikiem. W ciągu godziny przepłyniemy w tunelach i kanałach laguny i być może wstąpimy na pobliską plażę. Łodzie w ilości ponad 90 sztuk dostępne są od godziny 07:00 - 17:00.

 

2. Parque Nacional Cerro El Copey

 

Parque Nacional Cerro El Copey

Liczący ponad 7.000 ha park, położony jest w obrębie jednego z największych szczytów na wyspie: Cerro El Copey. Park charakteryzuje się pół-tropikalnymi lasami. Obszar ten przyjmuje intensywne deszcze wywołane wiatrami, które przyganiają tutaj chmury. Wilgotność tych często pokrytych chmurami gór, ułatwia wszelakie uprawy, które przynoszą dość obfite plony - zwłaszcza u podnóża gór oraz w licznych dolinach i zboczach górskich. Prawie każdy dom tutaj posiada ogródek, w którym uprawiana jest żywność na potrzeby rodzin. To tutaj znajduje się najwyższa góra na Margaricie, mierząca 900 m.n.p.m. Park oferuje nie tylko wspaniałe widoki, ale również bogactwo dzikiej flory i fauny. Ze względu na położenie obszar ten nie cieszy się zbytnią popularnością.

Wybierając się do parku kierujmy się do wioski Fuentidueno skąd najlepiej udać się na obszar parku. W miejscowości tej, znajdziemy również przewodnika, który przy odrobinie szczęścia nie tylko oprowadzi nas po parku, ale i zaprosi na obiad do swojego domu.

Gorąco polecam drogę z La Asuncion do El Valle przez miejscowość La Sierra. Widoki i stromy zjazd wąską asfaldową drogą, zapierają dech w piersiach.

Więcej informacji na temat Cerro El Copey.

 

3. Monumento Natural Cerros Matasiete y Guayamuri

 

Camino a la Felicidad

Historycznie jedno z najciekawszych miejsc na wyspie. To tutaj miała miejsce bitwa (1817r) z którą związana jest pewna legenda. Góra Matasiete była swego czasu strategicznym punktem, w którym Indianie Guaiqueri ukrywali się przed Hiszpanami. W 1817 roku doszło tutaj nawet do bitwy pomiędzy obydwoma stronami. Indianie walczyli włóczniami, Hiszpanie bronią palną. Legenda głosi, że siedmiu (stąd "siete" w nazwie) indian pokonało dzidami dość liczną grupę Hiszpanów. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano biały monument, który nie trudno zauważyć. Matasiete to 600 metrowa góra, zaś wizyta w tym (północny - zachód od La Asuncion) miejscu, gwarantuje przepiękne widoki i kontakt z różnorodnymi ptakami, gadami i płazami.

Więcej informacji na temat Cerro Matasiete.

 

4. Monumento Natural Laguna De Las Maritas

 

Liczący 3.400 ha pomnik przyrody jest znakomitą alternatywą dla zatłoczonej Laguna de La Restinga. Podróżując łodzią możemy zobaczyć licznie występujące namorzyny oraz dzikie ptactwo (kormorany, czaple, ibisy białe i szkarłatne). Dla wielu rzadkich gatunków ptaków morskich zalew jest idealnym schronieniem. Jest to odpowiednie miejsce dla fotografów i ornitologów. W miejsce to warto wybrać się rano albo późnym popołudniem.

 

5. Monumento Natural Las Tetas De Maria Guevara

 

Las Tetas de Maria Guevara, Isla de Margarita, Venezuela

Pomnik Przyrody Piersi Marii Guevary swoją nazwę zawdzięcza dwóm bliżniaczym górom, które z daleka przypominają piersi. Pomnik natury ceniony głównie przez to, iż był on dla rybaków wyśmienitym punktem orientacyjnym na morzu.

Więcej informacji na temat Las Tetas de Maria Guevara.

 

 

 

 

Przyroda Margarity - pozostałe miejsca

 

Punta Ballena

 

To od strony wschodniej najbardziej wysunięty punkt. Można stąd podziwiać przepiękne karaibskie widoki. Jedna z dróg prowadzi do latarni morskiej. Niestety nie ma do niej dostepu, dlatego że na terenie tym znajduje sie stacja wojskowa. Z tego co się orientuję jest możliwość wejścia na nowo wybudowaną (2007r) latarnię morską (sprawdź reportaż zdjęciowy na www.eleestenoticias.com). (wschód wyspy)

 

Cueva del Bufon

 

Waves Below Lighthouse

Jaskinia Błazna (z tlum.) z widokiem na morze. Wspaniałym doświadczeniem jest nie tylko widok fal uderzających o skały, ale również dźwięk jaki z siebie wydobywają. Legenda głosi, że wieki temu, piraci przechowywali tutaj swoje skarby. Jaskinię można zobaczyć z latarni morskiej na Punta Ballena. (blisko Salina de Pampatar)

 

Guarame

 

To urocza, mała wioska, która spogląda spokojnie na morze. Jest to obszar uznany generalnie za farmerski. Znajdująca sie pomiędzy dwoma górami polna droga, może poprowadzić nas do miejca, w którym obydwie góry spotykają się ze sobą, co daje przepiękny widok. Zjazd prowadzi przez zieloną, żyzną dolinę. Po drodze można zauważyć pola uprawne nazywane conucos, rozproszone wzdłuż całej doliny. Te tereny są nawadniane i kultywowane przez chłopów, którzy zajmują się uprawą jukki, słodkich ziemniaków, kukurydzy, orzechów kokosowych, bananów, trzciny cukrowej i fasoli. (wschodnia część wyspy)

 

Laguna De Los Martires

 

Laguna umarłych znajduje sie za Fortin La Galera (Fort La Galera). Nazwa pochodzi od koloru krwi, jaki przybierała woda podczas walk niepodległościowych. To w tym obaszarze bowiem setki zabitych zatapiano w wodzie.

 

Laguna De Boca Chica

 

To jezioro usytuowane w miejscu, gdzie gromadzona jest cała świeża woda z gór. Boca Chica oznacza małe usta, a to z uwagi na to, że miejsce to jest zbyt małe ażeby pomieścić cały deszcz, jaki spada tutaj w porze deszczowej. (południowo - zachodnia cześć Peninsula De Macanao)

 

Punta De Tigre

 

Punta de Tigre - Macanao, NE

Jest to punkt nawigacyjny dla rybaków na morzu. Znajduje się tam skała, z której w procesie erupcji, powstało sklepienie łukowe i którą rybacy nazywają okiem tygrysa. W pobliżu znajduje sie 100 metrowej długości plaża z białym piaskiem. Woda jest ciepła, a fala dość silna. Niestety nie ma tam palm – cienia, ani żadnej infrastruktury usługowej.

 

 

Peninsula De Macanao

 

To zachodnia strona wyspy, znana przez ludność ze wschodu jako ¨inna, pozostała część¨ Margarity. To miejsce gdzie brak wody zachamował rozwój infrastruktury i gdzie pierwsze wrażenie jakie się odnosi to niezmieniona przez wieki, zapomniana okolica. Atardecer en Macanao Pierwszym miastem, i zarazem stolicą tej części wyspy jest Boca de Rio. To największa osada w tej części wyspy. Szybko można zauważyć, że nie ma tutaj wysokich budynków, ani stacji paliw i ta droga którą przybyliśmy na Macanao, ta sama droga nas stąd zabierze. Populacja Macanao to 20.000 ludzi, zamieszkujących małe rybackie wioski położone nad brzegiem morza. Ludność utrzymuje sie tutaj z rybołóstwa i budowy łodzi rybackich. To obszar 330.7 km2. Środowisko to wypełnione jest dzikimi górskimi obszarami, otoczonymi wokoło piaszczystymi, odizolowanymi plażami, na których nikt oprócz rybaków i podróżników (rządnych przygody) nie postawił nogi. To miejsce, które zamieszkuje niezwykle cenny gatunek papug nazywany Cotorra Margaritena. To obszar z rodzimymi, pierwotnie zamieszkującymi wyspę ludźmi, cichy, z pięknymi plażami, z dzikimi nie obleganymi przez turystów miejscami. (zachodnia strona wyspy)

 

Surowce Margarity

 

Wyspa nie posiada zasobów ropy naftowej, ani żadnego innego hydroenergetycznego potencjału. Lądowe zasoby naturalne ograniczone są do niemetalicznych surowców takich jak: żwir, piasek, wapień i kamień. Wszystkie wykorzystywane są w przemyśle budowlanym. Na Margaricie wydobywa się również magnezyty, czyli minerały w postaci skały osadowej mającej zastosowanie w przemyśle cementowym, papierniczym, metalurgicznym, szklarskim, do produkcji materiałów ogniotrwałych, jako składnik mas ceramiki szlachetnej i specjalnej w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

 

Czy wiesz że?

 

Margarita posiada te gatunki zwierząt, które są na wymarciu oraz te, których nie spotkamy nigdzie indziej jak tylko tutaj.

* * * * *

Margaritę zamieszkują 42 gatunki ssaków, 158 gatunki ptaków oraz 36 gatunki gadów. Poza tym w morzu żyją liczne gatunki ptaków morskich, ryb i innych stworzeń morskich.

Mapa WenezueliZnajdź

Czy wiesz że?Wiki

Słońce na Margaricie

...świeci prawie że nieustannie: codziennie, przez cały rok od 06:00 do 18:00.

 (czytaj więcej)

S5 Box

Register

*
*
*
*
*
*

(*) niezbedne pola

Scroll Up